Rubriky
blog

Ekonomické bajky pro studované i laiky – recenze

Ekonomie mě na vysoké škole nikdy nebavila. Připadala mi jako invalidní věda, ve které se jisté prvky chovají nelogicky a proto dává prostor k různým „pseudo odborníkům“ popisujícím teoreticky stohy papírů. Tahle kniha mi po letech řekla, že…..[chvilka napětí]……jsem měl skutečně pravdu…

Zábavný průvodce skutečnou ekonomií přečtený jedním dechem

Ekonomické bajky pro studované i laiky
Ekonomické bajky pro studované i laiky

Nenechte se odradit zavádějícím názvem. Nejedná se o krátké poučné příběhy zvířátek ukazujících, jak funguje agregátní nabídka nebo poptávka či mechanismy M1 a M2. 🙂

Na 251 stránkách (nebojte se, písmenka jsou opravdu velká a je tam hodně obrázků) 🙂 se zanoříme do zajímavého příběhu, na jehož počátku potkáváme tři chlapy na ostrově.

Každý den, každý z nich uloví jednu rybu a právě jednu rybu potřebuje k tomu, aby přežil přesně do druhého dne. Jinak řečeno to co vyprodukuje, ihned spotřebuje (žije takzvaně „z ruky do huby“).

Příběh se rozvíjí od chvíle, kdy jeden z nich obětuje jeden den na výrobu podběráku, místo lovení ryb. Možná si také přečetl: Kam se poděl můj sýr?, protože riskuje živobytí kvůli vidině, že s podběrákem denně uloví o jednu rybu více než dosud.

Dílo se zdaří a získá má volný čas, protože už celý den nemusí holýma rukama lovit tu jednu jedinou zatracenou rybu…

Ekonomicky vyspívá a později dokonce „barteruje“ rybu s kamarády (přece nebude platit daně). 🙂 Když se příběh více rozvine, je už na ostrově docela slušná populace a dokonce i banka, kam se přebytek ryb ukládá.

Ekonomické bajky ukazují, jak funguje skutečný svět

Už na dvacáté stránce mi bylo jasné, proč je ta ekonomie vysoké školy nezajímavá a vzdálená realitě!

Odporuje totiž logickým principům, které tahle knížka ukazuje v pravdě zcela nahé. A sice, že matematika funguje i v ekonomii (zatímco v sociální politice státu funguje spíše fotbalové nedáš – dostaneš).

Pro lepší představu nastíním vysvětlení inflace: Ve chvíli, kdy bankéř potřeboval více ryb než rybáři nachytali (aby udržel poptávku po nich), dostal nápad. Z jedné velké tučné ryby udělají dvě malé. Sice nebudou tak velké (a nebudou tak tučné, ani chutné), ale pořád to budou ryby. Ostrovním politikům se to hodí do krámu, protože mohou „bez práce“ slibovat lidem více ryb (aniž by zvýšili efektivitu rybolovu). Lidem samozřejmě chvíli trvá než zjistí, že ryb je na trhu trochu moc a že se s nimi zrovna dobře nenajíte. 🙂

Knížka je hezky ilustrovaná vtipnými kresbami a souvislý stránkový text v ní rozhodně (na rozdíl od např. Ekonomie dobra a zla) nenajdete.

Jednotlivé bajky jsou proložené přibližně stránkovými úseky, kde autoři na chvíli zvážní a situaci přenesou do praxe. Například z části, kde spolu obchodují dva ostrovy čiší paralela vztahu Čína – USA.

Ačkoliv autoři nedělají žádné striktní závěry, čtenáře trochu zamrazí při myšlence na to, že současné zadlužování napříč celým světem bude jednou zapotřebí nějakým způsobem vyřešit… Jak asi? 🙂

Tři nejdůležitější věci, které jsem si z knížky odnesl

  1. Nemůžeme žrát víc ryb, než nachytáme.
    Když už to děláme, budeme jich muset příště nachytat více nebo se na čas uskrovnit.
  2. Nemůžeme dlouhodobě „pajcovat“ ryby.
    Jednoduše proto, že jednou už se nebudou dát žrát.
  3. Ekonomie není žádná věda. 
    Logický přístup k ní má svoje místo, kupecké počty fungují, ačkoliv se s tím Vysoké školství vypořádat většinou neumí. 🙁

Knížka představí elementární ekonomické principy velmi jednoduchou a přitom zábavnou formou.

Najednou budete vědět, proč se z dluhu nemůžeme jednoduše vyhrabat a proč za něj můžeme rozhodně všichni – nikoliv jen ti nahoře.

Rozhodně neuděláte chybu, pokud do publikace cca 290,-Kč investujete

Na závěr vás určitě napadne, jak se alespoň trochu ochránit proti tomu, co zákonitě přijde. Tedy, že je zapotřebí ryby především umět dobře chytat, než dobře „pajcovat“ :).


Peter D. Schiff
Peter D. Schiff

Peter D. Schiff (* 1963)

Je populárním autorem, dále napsal např. Crash Proof. Dlouhá léta pracuje jako finanční analytik a proslul mimořádně přesnou předpovědí finanční krize roku 2008.

Blog: http://peterschiffblog.blogspot.cz/

Wiki: http://cs.wikipedia.org/wiki/Peter_Schiff

Přečteno 641x.

3 reakce na „Ekonomické bajky pro studované i laiky – recenze“

Dobrý den,

moc děkuji za tip na knihu..
Přečetl jsem jí na jeden nádech (tedy pokud se tak dá brát týdenní cesta do práce pražskou MHD).
Nemáte tip na knihu v podobném duchu na naše české poměry?
O Americké ekonomice je toho naspáno i natočeno mnoho, ale zajímal by mě i objektivní náhled na naší malou zemičku českou..

Děkuji

Petře, podobnou knihu bohužel neznám. Co jsem pročetl recenze na jiných webech, tak je právě svým stylem unikátní. Já sám mám v plánu zkusit další knížky od těchto autorů, je to mnohem realističtější, než Bohatí a chudít tátové a podobné „bestsellery“, které jsou záměrně psané nekonkretně tak, aby „jen jako“ motivovaly masy…

Taky jsem právě nic podobného nenašel..
To nevadí.. má nenadálá touha po čtení je zatím ukojena knihou „Dějiny zlata“ od Petera L. Bernsteina
Doporučil mi jí jeden můj kolega z práce a nutno říct, že recenze jsou na tuto knihu také výborné..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..