Rubriky
blog

Pět věcí, které fungují v rally stejně jako ve vztazích

I u dvou celkem odlišných věcí, jako jsou vztahy s lidmi a rally závody, lze najít společné klíčové prvky, které mají zásadní vliv na úspěch v závodě i životě. V obou případech jde zejména o schopnost osobnostního růstu, silných zážitků a „protnutí do cíle“. A to vše nikoliv samostatně, ale společně s týmem.

 

Pět jednoduchých principů, které jsou pro vztahy v životě a rally společné:

 

1. Zpětné zrcátko je malé, ale přední okno je velké.

zrcatko

Pro rally i pro život platí, že co se stalo, stalo se. Minulost nezměníme a to jediné, co můžeme ovlivnit je to, jak se díky ní postavíme k přítomnosti. Tu máme ještě totiž stále před předním sklem. Na všechny nepříjemnosti, chyby a otřesy je dobré se občas podívat do malého zpětného zrcátka. Budeme je mít na zřeteli, ale zároveň nebudeme jejich význam zveličovat, aby nás brzdily. Díky velkému přednímu oknu můžeme vidět nové příležitosti a  díky zrcátku zároveň dávat pozor, abychom se vyhnuli chybám z minulosti.

 

2. Do auta si parťáka pečlivě vybíráte.

Spolujezdec v rally není závaží. Stejně jako kolega ve Vašem týmu. Na spolujezdci v rally závisí stejnou měrou úspěch a bezpečnost posádky, jako na samotném jezdci. Tahle dvojka si musí absolutně důvěřovat. Jestliže se řítíte někam, kam Vaše oči nedohlédnou a spolujezdec na Vás křičí „na plno“, musíte mu prostě důvěřovat. Bez důvěry závodní posádka nemůže efektivně existovat. Stejně jako pracovní tým. Spojuje-li jeho členy důvěra, jste na nejlepší cestě zvítězit. Není-li tomu tak, jedná se o plýtvání energií a v extrému o hazard, kdy riskujete, že Ti nejlepší ve Vašem okolí změní tým za důvěryhodnější. Základem budování důvěry je komunikace (přímá, jasná a pravdivá) a společně přijatý cíl. Při cestě za ním se už pouze nabalují zážitky, které rozšiřují Váš společný kruh důvěry.

 

3. Když opustíte trať, můžete potřebovat pomoc ostatních.

Může se to stát. Každý může udělat chybu. Může to být jezdec, spolujezdec a stejně může zklamat technika. Když se trefíte opravdu dobře, můžete potřebovat hned několik rukou diváků u trati. To samé platí o managementu. Snažte se pěstovat dobré vztahy všude kde to lze. S lidmi, s konkurencí i s dodavateli. Pracovní poměry ukončujte přímo a s podáním ruky, optimálně tak, abyste se mohli příště na ulici / v baru / v čekárně pozdravit. Nikdy nevíte, kdy bude kdo za diváka a může Vám pomoci. Někdy stačí jediné slovo a dokonce o něm ani nemusíte vědět. Přesvědčuje o nás o tom třeba praxe doporučení od bývalých pracovníků.

 

4. Díváte se na horizont.

horizont

Uvědomili jste si někdy, jak řídíte v autě? Za normálních okolností nikdy nekoukáte nikdy těsně před auto a nebo do mapy. Když zpozorujete velkou díru 10 metrů před autem ve svižné rychlosti, nejspíše se jí už stejně nevyhnete a když, tak budete riskovat větší karambol. Stejně jako při unáhlených opatřeních při jednání s lidmi, kde není řešena příčina, ale důsledek. Opačným extrémem je mapa na klíně. S ní sice „dohlédnete hned za několik zatáček“ a velmi pravděpodobně se do cíle dokodrcáte, ale podstatně nižší rychlostí, protože místo na silnici máte oči připíchnuté v mapě. Nese to s sebou i menší zážitky z jízdy. Dívejte se na horizont, protože na něm se ukazuje vždy to nejdůležitější co Vás ovlivní a nebo co dokážete ovlivnit Vy.

 

5. Závod rozhoduje celý tým, nejenom posádka.

Jediný mechanik může ovlivnit celý závod. Proto je důležité, aby znal svoji roli, odpovědnost a odevzdával „produkt“. Nejlepších výsledků vždy dosáhnete s lidmi, kteří toto znají a které prostředí závodů baví a naplňuje. Naši mechanici fungují výměnou za stravu, ubytování, „zážitky“ a to skvěle! I ve firmě to funguje stejně. Do Vašeho sociálního „autobusu“ lze totiž bez potíží přibrat jen ty, kteří jedou stejným směrem. Váš závod velkou měrou pomáhají vyhrát Vaši mechanici. Samotná posádka majitelů, nebo manažerů je jen špičkou ledovce. Myslete na to, že bez Vašich mechaniků máte pouze „jedny ruce“ a to by mohl být zásadní hendikep. Ověřujte u lidí, na které okolo sebe spoléháte, „sociální kompatibilitu“ a společný cíl cesty autobusem!. V práci hned při výběru i ve zkušební době. A buďte upřímní. Ve všech druzích vztahů se tím vyhnete odlišným očekáváním a potížím.

 

Hodně štěstí mezi lidmi! 🙂

Přečteno 292x.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..