Rubriky
blog

Lopeník a tichá dohra rallye nehody

Příčiny a okolnosti tragédie v Lopeníku začínají nabírat konkrétní obrysy. Rýsují se tak, jak zkušený fanoušek rallyesportu tušil již od začátku. Bohužel i tušil, že média na závodnících nenechají nit suchou a lačníce po krvi budou obraz o závodění zkreslovat a pokřivovat (světové vědecké kapacity o takovém chování říkají, že média „zjednodušují“).

 

Podle nedávno zveřejněné reportáže o nehodě v Lopeníku, která (a to je skutečně šokující!) v regionálním vysílání oběhla celý jeden malý kousek Moravy a nic víc, se lze na celou tragédii znovu i jiným pohedem. Fakta potvrzená reportáží (oficiální vyšetřování není k dnešku uzavřeno) jsou tato:

 

  • Celá skupinka osob v Lopeníku stála bezprostředně u závodní trati.
  • Jedním ze skupinky byl pořadatel, nebyl na stanoveném místě v zakázaném  nechal skupinku děvčat.
  • Některé osoby ze skupinky nesledovaly dění na závodní trati. Naopak je na některém záběru vidět, jak má pořadatel jedno děvče zavěšené na krku.
  • Zletilá děvčata z oné skupinky byla zaškolena (!) jako pořadatelky rally, ale pro velký zájem nebyla vybrána. Byla ale pořadatelem zaškolena nadstandardně oproti ostatním „normálním“ divákům.

 

Bohužel rozumím tomu, že se takovéhle informace nehodí televizím, bleskům a podobným médiím do krámu. Obzvláště potom, co tendenční reportáže nasměrovaly veřejné mínění jinam. Může teď televize lačnící po sledovaností říct – diváku sorry, ale holkám bylo osmnáct, byly zaškolené, pod školením dokonce podepsané a bohužel se nechovaly tak, jak měly, ačkoliv to dobře věděly? Jistě – nemůže. Je mi smutno i z toho, že masírce podléhají i lidé, kteří pro média pracovali, nebo pracují a sami dobře vědí, jak lze s lidmi manipulovat. Národ se to prostě nedozví (a většinou taky ani nechce) a tak se dál  někteří méně zdatní jedinci, kterým názory utváří negativní večerní zpravodajství budou na závodníky rally dívat jako na vrahy. Jako na mocipány, kteří si uzavřou kus silnice, aby se mohli vyřádit a aby mohli omezovat v pohybu ty další. Zařadí je asi do stejné sorty lidí, jako třeba pořadatele pardubického maratonu, kteří zavřeli půl města zrovna v době, kdy jsem chtěl jet koupit snídani do Kauflandu a strašně mě omezovali, ačkoliv normálně jezdím jinam. A to ještě mlčím o tom, jak jsou tyhle maratóny strašně nebezpečné – vždyť v Bostonu kvůli tomu, že pár organizátorů omezovalo obyvatele uzavírkou a sportovní akcí dokonce zemřeli dva lidí a několik desítek jich bylo zraněno! Zraněných na jednom maratónu je víc, než zraněných diváků za celou historii rally u nás. Fuj podobným akcím!

 

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré. Těžko však nalézt něco pozitivního na vyhaslých mladých životech, ať už z jakýchkoliv důvodů. Vrcholný orgán automobilového sportu se k pořadatelům a závodníkům po nehodě v Lopeníku zachoval alibisticky. Od tragédie opustilo řady různých organizací v rallye na všech úrovních spousty kvalitních lidí jen proto, že se ti důležití otočili zády a dál sedí na svých pramenech. Drobně se zpřísnila bezpečnostní opatření, které už tak máme jedny z nejpřísnějších ve světě. Příčina – nekázeň diváků, se však neřeší. Chlapec – pořadatel a přítel jedné z obětí bude mít výčitky na celý život, že podlehl a nevykázal děvčata v čele se svou přítelkyní z míst kde neměly co dělat. Závodění v česku poplivané renomé. Na všechny skutečné viníky však zřejmě veřejně a podle pravdy ukázáno nikdy nebude. Rozhodně ne v takovém rozsahu, čase a intenzitě, jako bezprostředně v oněch tragických dnech roku 2012.

 

A co TV Nova, hrdě servírující srdceryvné kompozie fotek, melodiíí a natáčejíc na pohřbu obětí, jakoby filmování truchlících bližních bylo normální a lidské? Nic. Před týdnem (v dubnu 2013) jsme se s jejími reportéry potkali v Opočně, kterak se snaží natočit reportáž o „nebezpečné rallye“. O akreditaci novinářů nestáli, na email s nabídkou na oficiální tiskové sdělení nereagovali. Odjeli s nepořízenou poté, co starosta Opočna veřejně při zahájení informoval o tom, že závod má všechna potřebná povolení a razítka. Škoda – kdyby pár hodin počkali, mohli mít pěknou reportáž o bezproblémových závodech, slušných závodnících, kterým asistovala policie i o ukázněných divácích a zajímavé sobotě na podporlicku. Jen nevím, jestli by se jim to do televizních novin mezi ta znásilnění a vraždy hodilo…

Nehoda Lopeník:

(reportáž ČT)

 

Přečteno 871x.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..