Rubriky
blog

Co mi dal workshop prezentačních dovedností od Tomáše Sedláčka?

Na konci května jsem absolvoval zajímavý workshop s Tomášem Sedláčkem. Jeden z podstatných faktů, které mi (překvapivě) workshop dal, bylo zjištění, že nejsem zdaleka tak dobrý „prezentátor“. Trochu sebevědomí v sobě mám (konec konců, do svých osmnácti let jsem byl docela namyšlený, i když teď už nemám žádnou chybu). 🙂 No, teď vážně: opravdu jsem si myslel, že docela prezentovat umím. Chyba lávky, milý Lubo!

Kdo je Tomáš Sedláček?

PhDr. Tomáš Sedláček, Ph.D.
PhDr. Tomáš Sedláček, Ph.D.

Tomáš Sedláček (* 1977)

Český ekonom a vysokoškolský pedagog. Poradce Václava Havla (2001–2003) a ministra financí (2004–2005). V roce 2009 se stal členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), kde se stal v červnu 2011 garantem pro veřejné finance.
Zdroj: Wikipedia.

Pestrá sestava z různých koutů byznysu

Ještě než se přesunu k vysvětlení hlavních myšlenek, jež ve mně po kurzu uvízly, krátce pro kontext představím partu, která se toho dne v Praze sešla.

Spolu se mnou se kurzu účastnili:

  • kolega Milan,
  • milý „konkurent“ –⁠ parťák z oblasti tvorby webových stránek,
  • ředitel marketingu jedné významné finanční instituce,
  • předsedkyně představenstva společnosti outsorcující IT technologie
  • a nakonec český ředitel nadnárodní nábožensko–⁠sociální instituce.

Jednalo se celkem o pestrou sestavu, ve které jsme si skvěle rozuměli. Věkově byla rozdělena rovnoměrně na dva ostrůvky 25–⁠30 a 45–⁠55 let.

Jak workshop prezentačních dovedností probíhal?

Dopředu jsme si na workshop měli připravit libovolnou prezentaci (a jak jsem později zjistil, při hodnoceních vůbec nesešlo na tom, že jsme ji s Milanem připravovali v pár minutách na pobočce těsně před odjezdem). 🙂

Přihlásil jsem se hrdinně jako první a odprezentoval řešení z online marketingu, které jsme v roce 2010 připravili pro jednu z velkých třineckých firem. Prostě pecka, ne? 🙂

Hodnocení bylo, ehm jak to říci kulantně… Možná nečekané? Oproti mému předpokladu Tomáš hodnotil zcela nevšední a přesto klíčové body.

Jeho styl přejal bez jakéhokoliv násilí i zbytek kolektivu a přímo sršely náměty co a jak.

Diskuse běžela od obecných bodů (věděli jste, že na TOP konferencích je elektronická verze prezentace – typicky Powerpoint, zcela zakázaná? Tímto zdravím vysokoškolské profesory do Pardubic!) 🙂 až po ty klíčové, týkající se konkrétně mé prezentace.

Nikdy jsem si kupříkladu neuvědomil, jak moc dávám hlasem zbytečný důraz na poslední slovo ve větě. Proč?

Náměty od kolegů jsem sosal lačně, jako opilec došky z poslední lahve. 🙂 To, na co jsem si vzpomněn po hn|elektuální kocovině přikládám níže do několika bodů, které se mohou hodit k použití těm, kteří se na kurz prezentačních dovedností nevypraví.

  1. Pokud míváte trému, vytvořte si šok už před prezentací a otočte se do publika. Chvíli trvá než tělo šok pojme a vyrovná se s ním. Jestliže to uděláte 5–10 min před vystoupením, budete mít lepší začátek.
  2. Potřebujete-li posluchače skutečně zaujmout, prezentujte vždy jen to s čím se ztotožňujete. Do prezentace nedávejte nic, s čím vnitřně nesouhlasíte.
  3. Nasajte publikum. Každá prezentace má jiný emocionální náboj a každé publikum potřebuje trochu něco jiného.
  4. Pokud už nutně musíte držet papír, mějte malé kartičky. Na velikosti A4 je totiž hodně vidět, jak moc se Vám klepou ruce. 🙂
  5. Jestliže se při prezentaci budete dívat do zadních řad publika, podvědomě zvýšíte svůj hlas a budete lépe slyšet.
  6. Potřebujete náhle získat pozornost obecenstva? Pak se postavte, chvíli nemluvte, nebo se pohybujte po místnosti.
  7. Používejte obrazy a příběhy (nejlépe lidí).
  8. Pokud vysvětlujete něco sofistikovaného s pomocí Powerpointu, nebojte se použít záchrannou klávesu B (zhasne obrazovku a posluchači se zaměří jen a pouze na Vás).
  9. Zlobivé ruce (široká gesta a jiné zlozvyky), uklidní fix, nebo křída, kterou drží.
  10. Snažte se publiku klást otevřené otázky. Více se zapojí.
  11. Nejlepší prezentace je žádná prezentace. Když nepromítáte, posluchači se věnují jen a pouze vám.
  12. Prezentujete-li často nahrajte se občas na kameru. Třeba zjistíte, že dáváte důraz na nepatřičná slova ve větě (jako já), spojujete nesmyslně věty, nebo vám není rozumět. 🙂

Workshopy mimo mateřskou firmu mají (kromě kvalitního obsahu, za kterým primárně vyrážíme) dvě obrovské výhody. Poznáte nové lidi, kteří vás hodnotí bez předsudků (na rozdíl od kolegů, které jste už stihli svým chováním poznamenat).

Tím získáte opravdu nezkreslenou zpětnou vazbu na své chování, působení a názory, což je jeden z elementárních předpokladů osobního rozvoje.

Tomáš je člověk, který se dokáže na svět dívat netradičním pohledem. Díky tomu je jeho kurz neuvěřitelně poutavý a hlavně nabízí něco zcela jiného než tradiční workshopy založené na šablonovitém postupu a poučkách.

Emoce a dojem z nabytého začnou pozvolna vyprchávat až po delším čase. To znamená, že se i myšlenky, které Vám setkání předá, vryjí do paměti poměrně hluboko a hlavně snadno.

Tomášův workshop proto doporučuji každému (i těm, kdo si myslí, že prezentovat dokáží skutečně dobře). Mimo jiné i proto, že v The HUB, kde workshop proběhl mají výborné zákusky. 🙂


Přečteno 1179x.

2 reakce na „Co mi dal workshop prezentačních dovedností od Tomáše Sedláčka?“

Ahoj Lubo, vďaka za článok. Je krátky, pritom ho hodnotím ako prínosný, nevšedný, a zaujímavý.
Prajem všetko dobré,
Ani

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..