Obchodoviny 2. – Neptejte se na prodloužení smlouvy!

Potkal jsem se s tím na poradě. Jeden kolega informoval ostatní, že se vždy zákazníků před dalším obdobím služby ptá, jestli chtějí prodloužit smlouvu. Kolega je poctivý a chápu jeho záměr, jenže...

Proč se neptat, jestli chce zákazník prodloužit smlouvu?

Tak hlavně, toto není nekalá praktika. Nejsme (nejste) žádní šmejdi, kteří by tlačili zákazníka do automatického prodlužování smluv, bez jeho vědomí. Moje sdělení se týká pouze oné otázky: „Chcete prodloužit smlouvu?“. Nepokládejte ji, protože zákazník může pochopit:

Já nevím (nejsem si jistý), jestli se Vám prodloužení vyplatí. Tak rozhodněte Vy...

Jestli jste dobrý obchodník, tak víte, že se zákazníkovi služba vyplácí a že je vhodné smlouvu prodloužit. V opačném případě jste obchodník špatný a o klientovi toho moc nevíte, nebo ho ojebáváte. Obojí je špatný. Takže smlouvu vyrážíte buď ukončit a v tom případě shrnete výsledky + nastavíte jinou, vhodnější službu. Nebo jedete smlouvu prodloužit a v tom případě použijete třeba větu:

Smlouvu prodloužíme o stejné období?

Nezapomeňte před položením otázky prezentovat úspěšné výsledky. Můžete-li, tak i bonusy, pokud zákazník prodlouží smlouvu na delší období než dříve.
Příspěvek byl publikován v rubrice blog se štítky a jeho autorem je Luba. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.