Ekonomické bajky pro studované i laiky – recenze

Ekonomie mě na vysoké škole nikdy nebavila. Připadalo mi to vždycky jako invalidní věda, ve které se jisté prvky chovají nelogicky a proto dává prostor k různým „pseudo odborníkům“ popisujícím stohy papírů. Tahle kniha mi řekla, že.....[chvilka napětí]......jsem měl skutečně pravdu.
Ekonomické bajky pro studované i laiky

Ekonomické bajky pro studované i laiky

Nenechte se odradit zavádějícím názvem. Nejedná se o krátké příběhy zvířátek ukazujících, jak funguje agregátní nabídka nebo poptávka či mechanismy M1 a M2. Na 251 stránkách (nebojte se, písmenka jsou opravdu velká a je tam hodně obrázků:) ) se zanoříme do zajímavého příběhu, na jehož počátku potkáváme tři chlapy na ostrově. Každý den, každý z nich uloví jednu rybu a právě jednu rybu potřebuje k tomu, aby přežil do druhého dne. Tedy co vyprodukuje, to ihned spotřebuje (žije takzvaně "from ruka to huba" :)). Poté jeden z nich riskne obětovat jeden den na výrobu podběráku, místo lovení ryb. Riskuje živobytí kvůli tomu, aby s podběrákem denně ulovil o jednu rybu více než dosud. Dlo se zdaří a díky tomu má volný čas, protože už celý den nemusí lovit jednu jedinou zatracenou rybu. Vyspívá a později barteruje rybu s kamarády (prece nebude platit daně 🙂 ). Když se příběh rozvine, je už na ostrově docela slušná populace a dokonce i banka, kam se přebytek ryb ukládá. Já už na dvacáté stránce pochopil, proč mi ta ekonomie na vysoké škole přišla nezajímavá a nesmyslná! Odporovala totiž logickým principům, které tahle knížka ukazuje v pravdě zcela nahaté. A sice, že matematika funguje i v ekonomii (zatím co v sociální politice státu funguje spíše fotbalové nedáš - dostaneš). Krásně to bylo viditelné např. na inflaci. Tedy ve chvíli, kdy bankéř potřeboval více ryb, než rybáři nachytali, aby udržel poptávku po nich. Vymyslel tedy, že z jedné velké tučné ryby udělají dvě malé. Sice nebudou tak velké a nebudou tak tučné a chutné, ale pořád to budou ryby. To se samozřejmě hodí ostrovním politikům, protože ti mohou „bez práce“ slibovat lidem více ryb aniž by zvýšili efektivitu rybolovu. Lidem samozřejmě chvíli trvá než zjistí, že ryb je v oběhu trochu moc a že zrovna nevoní (ryby jsou asi tak kvalitní, jako salám za 18.90,- 🙂 ). Knížka je hezky ilustrovaná vtipnými kresbami a souvislý stránkový text v ní rozhodně nenajdete. Jednotlivé bajky jsou ale proložené cca 1 stránkovými úseky, kde autoři trochu zvážní a situaci na chvíli na přenesou do praxe. Například z části, kde spolu obchodují dva ostrovy čiší paralela vztahu Čína – USA. Ačkoliv autoři nedělají žádné striktní závěry, určitě čtenáře trochu zamrazí při myšlence na to, že současné zadlužování napříč celým světem bude zapotřebí nějakým způsobem vyřešit. Knížka mi potvrdila následující domněnky a sice:
 1. Nemůžeme žrát více ryb, než nachytáme, a když už to děláme, budeme jich muset příště nachytat více, nebo se uskrovnit.
 2. Nemůžeme dlouhodobě „pajcovat“ ryby, protože jednou už se nebudou dát žrát.
 3. Ekonomie není věda, vysoké školství se s tím vypořádat většinou neumí a logický přístup k ní má svoje místo.
Knížka představí elementární ekonomické principy velmi jednoduchou a přitom zábavnou formou. Najednou budete vědět, proč se z dluhu nemůžeme jednoduše vyhrabat a proč za něj můžeme rozhodně všichni – nikoliv jen ti nahoře. Rozhodně neuděláte chybu, pokud do publikace cca 290,-Kč investujete.Na závěr vás určitě napadne, jak se alespoň trochu ochránit proti tomu, co zákonitě přijde. Tedy, že je zapotřebí ryby především chytat, než "pajcovat" :).  
Peter D. Schiff

Peter D. Schiff

Peter D. Schiff (* 1963) Je populárním autorem, dále napsal např. Crash Proof. Dlouhá léta pracuje jako finanční analytik a proslul mimořádně přesnou předpovědí finanční krize roku 2008. Blog: http://peterschiffblog.blogspot.cz/ Wiki: http://cs.wikipedia.org/wiki/Peter_Schiff
Příspěvek byl publikován v rubrice blog se štítky , , a jeho autorem je Luba. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Ekonomické bajky pro studované i laiky – recenze

 1. Dobrý den,

  moc děkuji za tip na knihu..
  Přečetl jsem jí na jeden nádech (tedy pokud se tak dá brát týdenní cesta do práce pražskou MHD).
  Nemáte tip na knihu v podobném duchu na naše české poměry?
  O Americké ekonomice je toho naspáno i natočeno mnoho, ale zajímal by mě i objektivní náhled na naší malou zemičku českou..

  Děkuji

 2. Petře, podobnou knihu bohužel neznám. Co jsem pročetl recenze na jiných webech, tak je právě svým stylem unikátní. Já sám mám v plánu zkusit další knížky od těchto autorů, je to mnohem realističtější, než Bohatí a chudít tátové a podobné „bestsellery“, které jsou záměrně psané nekonkretně tak, aby „jen jako“ motivovaly masy…

 3. Taky jsem právě nic podobného nenašel..
  To nevadí.. má nenadálá touha po čtení je zatím ukojena knihou „Dějiny zlata“ od Petera L. Bernsteina
  Doporučil mi jí jeden můj kolega z práce a nutno říct, že recenze jsou na tuto knihu také výborné..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.